1808N150G102CT
Mfr.Part #
1808N150G102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 15PF 1KV NPO 1808
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Termination :
Standard
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Class :
Class 1
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Lead Style :
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±2%
Positive Tolerance :
2%
Features :
High Voltage
Series :
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Negative Tolerance :
2%
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Length :
4.5
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Temperature Characteristics Code :
NP0
Size Code :
Height :
1.25
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
2.03
Failure Rate :
Multilayer :
yes
Capacitance :
15 pF
Brand :
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
MouseReel
JESD-609 Code :
e2
Height - Seated (Max) :
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Walsin
Applications :
SMPS Filtering
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
1808N150G102CT
- 15 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808N150G102CT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm).Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 2% tolerance.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 2%.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
1808N150G102CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
a tolerance of 2%
a tolerance of 2%