1808N101J102CT
Mfr.Part #
1808N101J102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 100PF 1KV NPO 1808
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Product Status :
Active
Series :
Brand :
Walsin
Size / Dimension :
0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Lead Spacing :
Failure Rate :
Negative Tolerance :
5
Walsin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Multilayer :
yes
Features :
High Voltage
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Termination :
Standard
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
2.03
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Length :
4.5
Positive Tolerance :
5
Capacitance :
100 pF
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height :
1.25
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
C0G (NP0)
Size Code :
Class :
Class 1
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Product :
General Type MLCCs
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±5%