1732-B48-CB
Mfr.Part #
1732-B48-CB
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI LED 17/32" 48V WIRE BLUE
Manufacturer :
Product Category :
Color :
Blue
Shape :
Round
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Feature :
Panel Mount
Number of Functions :
1
Overall Height :
9.9mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
No
Lens Type :
Clear
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Peak Wavelength :
465 nm
Luminous Intensity :
600.0 mcd
Configuration :
Single
Forward Current-Max :
0.01A
Packing Method :
Bulk
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1732-B48-CB
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING