173-473LAF-301
Mfr.Part #
173-473LAF-301
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 47KOHM 4150K 0805
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance in Ω @ 25°C :
47k
B25/85 :
4150K
Case Code (Imperial) :
0805
Case Code (Metric) :
2012
Operating Temperature :
-60°C~125°C
Series :
173
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Resistance :
47kOhm
B Value Tolerance :
±1.3%
Number of Pins :
2
Tolerance :
5%
Datasheets
173-473LAF-301
Honeywell Sensing and Productivity Solutions 173-473LAF-301
173 Series Tolerance:5% 47k Surface Mount -60°C~125°C 4150K B Value Tolerance:±1.3% Tape & Reel (TR)
173-473LAF-301 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR) package. In order to make things easier, it is included in the package 0805 (2012 Metric). A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±5% in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -60°C~125°C. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected.
173-473LAF-301 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
173 Series
Operating Temperature: -60°C~125°C
47kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
173-473LAF-301 Applications
There are a lot of Honeywell Sensing and Productivity Solutions
173-473LAF-301 NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature measurement and compensation
  • LCD compensation
  • Battery packs
  • Mobile phones
Manufacturer related products
    CONN MICROSWITCH 1.5M
    CONN MICROSWITCH SPEED/POS
    FIBER OPTIC ACCESSORY
    FIBER OPTIC ACCESSORY
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
173-009-111-141 Honeywell Sensing and Productivity Solutions 10,164 CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SLDR
173-009-112-141 Honeywell Sensing and Productivity Solutions 43,909 CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SLDR