16ZA47M6.3X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16ZA47M6.3X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current (AC) :
480mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
6.3mm
Lead Diameter :
450 µm
Lead Pitch :
2.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
47μF
Impedance :
150mOhm
Polarization :
Polar
Leakage Current :
7.52μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Series :
ZA
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Height :
7mm
Ripple Current @ High Frequency :
480mA @ 100kHz
Number of Pins :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
144mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Surface Mount :
No
Datasheets
16ZA47M6.3X7
ZA 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can