16YK470M8X11.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16YK470M8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
3μA
Lead Pitch :
3.5mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
600 µm
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
8mm
Tan Delta :
0.18
Capacitance :
470µF
Ripple Current :
460mA
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
YK
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
552mA @ 10kHz
Voltage :
16V
Termination :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Height :
11.5mm
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
460mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
16YK470M8X11.5
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 16YK470M8X11.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Voltage:16V, Mounting Type:Through Hole, 16YK470M8X11.5 pinout, 16YK470M8X11.5 datasheet PDF, 16YK470M8X11.5 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 16YK470M8X11.5 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
YK 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 460mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can