16WXA4700MEFC18X16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16WXA4700MEFC18X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Diameter :
18mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Series :
WXA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
4700µF
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
7.493mm
Package / Case :
Radial, Can
Height :
16mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Applications :
Automotive
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Rubycon 16WXA4700MEFC18X16
WXA 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can