16USC8200MEFC20X25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16USC8200MEFC20X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
8200µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
2.56A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
2.944A @ 10kHz
Series :
USC
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
USC 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In