16TWL22KEFC5X11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16TWL22KEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TWL
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
11mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Published :
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Diameter :
5mm
Capacitance :
22µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Number of Pins :
2
Ripple Current :
70mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ High Frequency :
105mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
16TWL22KEFC5X11
Rubycon 16TWL22KEFC5X11
TWL 22μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 70mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can