16THV220M10X10.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16THV220M10X10.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Width :
10.3mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Size Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
THV
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Tan Delta :
0.23
Ripple Current @ High Frequency :
500mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Leakage Current :
0.0352mA
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Ripple Current :
300mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100Hz
Life (Hours) :
3000 hours
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Flat
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Number of Terminations :
2
Length :
10.9mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitance :
220μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Datasheets
16THV220M10X10.5
Rubycon 16THV220M10X10.5
THV 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 300mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD