16SEPF180M
Mfr.Part #
16SEPF180M
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H
Ripple Current @ Low Frequency :
165mA @ 120Hz
Lead Diameter :
500 µm
Ripple Current :
3.3A
Height :
6mm
Diameter :
6.3mm
Dissipation Factor :
12 %
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
3.3A @ 100kHz
Leakage Current :
576μA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Voltage :
16V
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
180µF
Number of Pins :
6
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Series :
OS-CON™, SEPF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
16SEPF180M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 16SEPF180M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can, Voltage:16V, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Number of Pins:6, Operating Temperature:-55°C~105°C, 16SEPF180M pinout, 16SEPF180M datasheet PDF, 16SEPF180M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 16SEPF180M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 16SEPF180M
180μF ±20% Radial, Can 0.236 6.00mm Bulk 22mOhm OS-CON™, SEPF Through Hole Polymer General Purpose