16SEPF1000M
Mfr.Part #
16SEPF1000M
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V T/H
Ripple Current :
5.4A
Leakage Current :
3.2mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
OS-CON™, SEPF
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Capacitance :
1000µF
Lead Diameter :
600 µm
Termination :
Radial
Lead Length :
19mm
Lead Pitch :
5mm
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
5.4A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
270mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Height :
13mm
Voltage :
16V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tan Delta :
0.12
Dissipation Factor :
12 %
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Number of Pins :
13
Terminal Shape :
Wire
Published :
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
10mm
Datasheets
16SEPF1000M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 16SEPF1000M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:16V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:13, 16SEPF1000M pinout, 16SEPF1000M datasheet PDF, 16SEPF1000M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 16SEPF1000M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 16SEPF1000M
1000μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 12mOhm OS-CON™, SEPF Through Hole Polymer General Purpose