16RX30680MT810X16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16RX30680MT810X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Series :
RX30
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 130°C
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
680μF
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Through Hole
Datasheets
16RX30680MT810X16
Rubycon 16RX30680MT810X16
RX30 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~130°C Polar 5.0038mm Radial, Can