16MXG47000MEFCSN35X40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16MXG47000MEFCSN35X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
47000µF
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
5.53A @ 120Hz
Series :
MXG
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
6.3595A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rubycon 16MXG47000MEFCSN35X40
MXG 47000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In