16MS722MEFCT55X7
Mfr.Part #
16MS722MEFCT55X7
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tolerance :
±20%
Published :
Ripple Current :
42mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
22µF
Lead Pitch :
2.0066mm
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
16MS722MEFCT55X7
Rubycon 16MS722MEFCT55X7
MS7 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 42mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can