16MS7220MEFCTA8X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16MS7220MEFCTA8X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
174mA @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
145mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Polarization :
Polar
Published :
Capacitance :
220μF
Lead Pitch :
3.5052mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Series :
MS7
Voltage - Rated :
16V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
16MS7220MEFCTA8X7
Rubycon 16MS7220MEFCTA8X7
MS7 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 145mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can