16MS710MEFCT54X7
Mfr.Part #
16MS710MEFCT54X7
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Ripple Current :
28mA
Published :
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
10μF
Lead Pitch :
1.4986mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
42mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Datasheets
16MS710MEFCT54X7
Rubycon 16MS710MEFCT54X7
MS7 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 28mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can