16MS710MEFC4X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16MS710MEFC4X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Stock
350
In Stock :
350
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
1.5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
4mm
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Through Hole
Capacitance :
10μF
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
1.4986mm
Series :
MS7
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
3μA
Ripple Current @ High Frequency :
42mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tan Delta :
0.17
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
450 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Voltage :
16V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
28mA
Published :
2009
Mounting Type :
Life (Hours) :
1000 hours
Height :
7mm
Datasheets
16MS710MEFC4X7
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 16MS710MEFC4X7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Voltage:16V, Mounting Type:Through Hole, 16MS710MEFC4X7 pinout, 16MS710MEFC4X7 datasheet PDF, 16MS710MEFC4X7 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 16MS710MEFC4X7 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rubycon 16MS710MEFC4X7
MS7 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can