16MS547MEFCT56.3X5
Mfr.Part #
16MS547MEFCT56.3X5
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Series :
MS5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
47μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current :
65mA
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
1000 hours
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
97.5mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
16V
Rubycon 16MS547MEFCT56.3X5
MS5 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 65mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can