16MH722MEFCT55X7
Mfr.Part #
16MH722MEFCT55X7
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
44mA
Series :
MH7
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Published :
Lead Pitch :
2.0066mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
44mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Polarization :
Polar
Datasheets
16MH722MEFCT55X7
Rubycon 16MH722MEFCT55X7
MH7 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 44mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can