160VXR470MEFC25X30
Mfr.Part #
160VXR470MEFC25X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
VXR
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
160V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Capacitance :
470µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Published :
VXR 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In