160R-822HS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
160R-822HS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2UH 230MA 2.4OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
2.03mm
Shielding :
No
Current Rating :
230mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Depth :
3.18mm
Material - Core :
Iron
HTS Code :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Series :
160R
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max DC Current :
230mA
Package / Case :
2-SMD
Tolerance :
±3%
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
8.2μH
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q Factor :
40
Number of Functions :
1
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
7.9MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e1
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
DC Resistance (DCR) :
2.4Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Termination :
SMD/SMT
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Datasheets
160R-822HS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD