160R-681HS
Mfr.Part #
160R-681HS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 680NH 740MA 230MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
740mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Published :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
680nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Shielding :
No
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2-SMD
Height :
2.03mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
170MHz
JESD-609 Code :
e1
Test Frequency :
25MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
740mA
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Tolerance :
±3%
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Depth :
3.18mm
Construction :
Chip
Number of Pins :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Series :
160R
Q Factor :
50
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Iron
Datasheets
160R-681HS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD