160R-331FS
Mfr.Part #
160R-331FS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 330NH 950MA 140MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Published :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
230MHz
Radiation Hardening :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD
Shielding :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Series :
160R
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Test Frequency :
25MHz
Depth :
3.18mm
Height :
2.03mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Core :
Iron
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q Factor :
50
Number of Pins :
2
Max DC Current :
950mA
Tolerance :
±1%
Inductance :
330nH
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
950mA
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Number of Functions :
1
Datasheets
160R-331FS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD