160R-301FS
Mfr.Part #
160R-301FS
Description
FIXED IND 300NH 985MA 130MOHM SM
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Depth :
3.18mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q Factor :
50
Test Frequency :
25MHz
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating :
985mA
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Material - Core :
Iron
Inductance :
300nH
Max DC Current :
985mA
JESD-609 Code :
e1
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Height :
2.03mm
Datasheets
160R-301FS
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD