160R-270MS
Mfr.Part #
160R-270MS
Description
FIXED IND 27NH 1.295A 75MOHM SMD
Inductance :
27nH
Height :
2.03mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
48
160R
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Max DC Current :
1.295A
Current Rating :
1.295A
Depth :
3.18mm
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Q Factor :
48
Test Frequency :
100MHz
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Material - Core :
Phenolic
Q @ Freq :
48 @ 100MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
160R-270MS
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD