160R-221FS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
160R-221FS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 220NH 1.07A 110MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
2.03mm
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
1.07A
Construction :
Chip
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
1.07A
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Test Frequency :
25MHz
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
160R
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Number of Pins :
2
Q Factor :
50
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Frequency - Self Resonant :
340MHz
Packaging :
Bulk
Depth :
3.18mm
JESD-609 Code :
e1
Termination :
SMD/SMT
Material - Core :
Iron
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Inductance :
220nH
Package / Case :
2-SMD
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
160R-221FS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD