160R-154HS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
160R-154HS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150UH 80MA 18 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±3%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
15 Weeks
Construction :
Chip
Q @ Freq :
32 @ 790kHz
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q Factor :
32
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Current Rating :
80mA
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Series :
160R
Inductance :
150μH
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Functions :
1
Published :
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
80mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
18Ohm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
5.6MHz
Height :
2.03mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e1
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Pins :
2
Depth :
3.18mm
Shielding :
No
Package / Case :
2-SMD
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
790kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Datasheets
160R-154HS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD