160R-122HS
Mfr.Part #
160R-122HS
Description
FIXED IND 1.2UH 545MA 420MOHM SM
Test Frequency :
7.9MHz
Height :
2.03mm
Q @ Freq :
36 @ 7.9MHz
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
1.2μH
Tolerance :
±3%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
36
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
No
Number of Functions :
1
Depth :
3.18mm
Frequency - Self Resonant :
130MHz
Current Rating :
545mA
Material - Core :
Iron
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Q Factor :
36
Factory Lead Time :
15 Weeks
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
545mA
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
HTS Code :
Datasheets
160R-122HS
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD