160MXC1000MEFCSN30X30
Mfr.Part #
160MXC1000MEFCSN30X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
2.25A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
2.25A
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
30mm
Leakage Current :
1.2mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
MXC
Terminal Pitch :
10mm
Height :
30mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
3.375A @ 10kHz
Rubycon 160MXC1000MEFCSN30X30
MXC 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.25A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In