160LLE15MEFC10X9
Mfr.Part #
160LLE15MEFC10X9
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Height :
9mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
95mA
Life (Hours) :
12000 hours
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
22 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
15μF
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
Lead Pitch :
5.0038mm
Series :
LLE
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
95mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
160LLE15MEFC10X9
Rubycon 160LLE15MEFC10X9
LLE 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 95mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can