160BXW47MEFR10X16
Mfr.Part #
160BXW47MEFR10X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Life (Hours) :
10000 hours
Height :
16mm
Ripple Current @ High Frequency :
650mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Series :
BXW
Diameter :
10mm
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
47μF
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
260mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Published :
2015
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
160BXW47MEFR10X16
Rubycon 160BXW47MEFR10X16
BXW 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can