160BXC68MEFC12.5X20
Mfr.Part #
160BXC68MEFC12.5X20
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
472mA
Capacitance :
68µF
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
472mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
12000 hours
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
12.5mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Height :
20mm
Voltage - Rated DC :
160V
Series :
BXC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5.0038mm
Rubycon 160BXC68MEFC12.5X20
BXC 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 472mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can