160394K400N-F
Mfr.Part #
160394K400N-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
26.5mm
Voltage - Rated AC :
200V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
400V
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Series :
160
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
PET
Capacitance :
0.39µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Pitch :
22.5mm
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Height :
17mm
Width :
8.5mm
Size / Dimension :
1.043Lx0.335W 26.50mmx8.50mm
Datasheets
160394K400N-F
Cornell Dubilier Electronics 160394K400N-F
160 0.39μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
160394K400N-F Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.