160394K100D-F
Mfr.Part #
160394K100D-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
HTS Code :
Life (Hours) :
1000 hours
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
13mm
Size Code :
Lead Pitch :
10mm
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric :
PET
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Published :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.39µF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Width :
6mm
Pbfree Code :
yes
Series :
160
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
63V
Height :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C