160334J100E-F
Mfr.Part #
160334J100E-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL
Stock
673
In Stock :
673
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
23 Weeks
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
PC Pins
Length :
13mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Published :
2012
Dielectric :
PET
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated AC :
63V
Series :
160
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
Package / Case :
Radial
Depth :
6mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
100V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Height :
12mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.33μF
Number of Pins :
2
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
160334J100E-F
Cornell Dubilier Electronics 160334J100E-F
160 0.33μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
160334J100E-F Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.