160333J250C-F
Mfr.Part #
160333J250C-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
EAR99
Capacitance :
0.033µF
Depth :
4mm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Size Code :
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Height :
9.5mm
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Diameter :
800 µm
Size / Dimension :
0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
Dielectric :
PET
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
160
Lead Pitch :
10mm
Length :
13mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
160333J250C-F
Cornell Dubilier Electronics 160333J250C-F
160 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
160333J250C-F Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.