160225J63G-F
Mfr.Part #
160225J63G-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
63V
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Lead Pitch :
15mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Dielectric :
PET
Packaging :
Bulk
Length :
18mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Height :
12mm
Lead Diameter :
800 µm
Mount :
Through Hole
Size Code :
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
160
Depth :
7.5mm