160224K1000Q-F
Mfr.Part #
160224K1000Q-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.260Lx0.512W 32.00mmx13.00mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Series :
160
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Width :
13mm
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
250V
Published :
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Length :
32mm
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Height :
22.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Pitch :
27.5mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Pitch :
27.5082mm
Capacitance :
0.22µF