15SH-A-08-TS-SMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
15SH-A-08-TS-SMT
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER SMD 8POS 1.5MM
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number Of PCB Rows :
1
Number of Conductors :
ONE
Current Rating (Amps) :
0.7A
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Cable/Wire
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Termination :
Solder
Insulation Color :
Natural
Pitch - Mating :
0.059 1.50mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
15SH
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Total Number of Contacts :
8
Reference Standard :
UL, CSA
Number of Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Mating Contact Pitch :
0.059 inch
Feature :
Solder Retention
Connector Type :
Header
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Friction Lock
Voltage - Rated :
50VAC/DC
Mounting Option 1 :
LOCKING
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Brass
Body Length or Diameter :
0.59 inch
Number of Positions :
8
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Datasheets
15SH-A-08-TS-SMT
15SH Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount Tin Thermoplastic, Glass Filled 8-Position Board to Cable/Wire 0.197 5.00mm Height