15KPA58-B
Mfr.Part #
15KPA58-B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 58VWM 98.49VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
161A
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Series :
15KPA
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
8W
Case Connection :
Isolated
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
15kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Package / Case :
P600, Axial
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Reverse Standoff Voltage :
58V
Peak Pulse Current :
161A
Published :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Form :
Wire
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
98.49V
Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
61.07V