158CKS016M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
158CKS016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.18
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
1500μF
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.72mA
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
199mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.435A @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Published :
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
1.025A
Diameter :
10mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
1.025A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
Height :
20mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
CKS
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
158CKS016M
Cornell Dubilier Electronics 158CKS016M
CKS 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.025A 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can