157XMPL2R5MG28
Mfr.Part #
157XMPL2R5MG28
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 2.5V SMD
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Series :
XMPL
Type :
Polymer
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
150µF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Applications :
Decoupling
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
2.5V
Ripple Current :
3A
Datasheets
157XMPL2R5MG28
Cornell Dubilier Electronics 157XMPL2R5MG28
150μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.118 3.00mm Bulk 9mOhm XMPL Surface Mount Polymer Decoupling