156XMPL016MG19
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
156XMPL016MG19
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Polarity :
Polar
Ripple Current :
3A
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Series :
XMPL
Life (Hours) :
1000 hours
Packaging :
Bulk
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
16V
Applications :
Decoupling
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Capacitance :
15μF
Datasheets
156XMPL016MG19
Cornell Dubilier Electronics 156XMPL016MG19
15μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.083 2.10mm Bulk 40mOhm XMPL Surface Mount Polymer Decoupling