156KXM063M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
156KXM063M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
2.4892mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
3mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
12.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
185mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Series :
KXM
Tan Delta :
0.08
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ Low Frequency :
74mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.00945mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.842Ohm @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
1.5Ohm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
15μF
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Ripple Current :
185mA
Datasheets
156KXM063M
Cornell Dubilier Electronics 156KXM063M
KXM 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 185mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can