150CMQ040
Mfr.Part #
150CMQ040
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-249AA (Modified), D-60
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D60
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
870mV @ 150A
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
TO-249AA (Modified), D-60
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 40V
Published :
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Element Configuration :
Common Cathode
Supplier Device Package :
D-60
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
150A
Mount :
Radial, Through Hole
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Datasheets
150CMQ040
Vishay 150CMQ040
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 40V-DC TO-249AA (Modified), D-60 Chassis Mount
150CMQ040 Overview
150CMQ040 Features
150CMQ040 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
150CMQ040 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23