150CMQ035
Mfr.Part #
150CMQ035
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-249AA (Modified), D-60
Datasheet
Download
Description
150A, 35V, TO-249, POWER MODULES
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
1997
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
870mV @ 150A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Type :
Schottky
Mount :
Radial, Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35V
Packaging :
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 35V
Package / Case :
TO-249AA (Modified), D-60
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
D-60
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
150A
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
150CMQ035
SMC Diode Solutions 150CMQ035
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 35V-DC TO-249AA (Modified), D-60 Chassis Mount