143-102LAG-A01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
143-102LAG-A01
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
THERM NTC 1KOHM 3974K DISC 5MM
Manufacturer :
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Pins :
2
Tolerance :
10%
Series :
143
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
1kOhm
Lead Length :
381mm
Diameter :
508mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance Tolerance :
±10%
B25/85 :
3974K
Operating Temperature :
-60°C~125°C
Resistance in Ω @ 25°C :
1k
Package / Case :
Disc 5mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Datasheets
143-102LAG-A01
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors Honeywell Sensing and Productivity Solutions 143-102LAG-A01 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-60°C~125°C, Package / Case:Disc 5mm, Mounting Type:Through Hole, 143-102LAG-A01 pinout, 143-102LAG-A01 datasheet PDF, 143-102LAG-A01 amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors Honeywell Sensing and Productivity Solutions 143-102LAG-A01 ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions 143-102LAG-A01
143 Series Tolerance:10% 1k Through Hole -60°C~125°C 3974K Bulk
143-102LAG-A01 Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Disc 5mm. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±10% in order to function. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -60°C~125°C. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
143-102LAG-A01 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
143 Series
Operating Temperature: -60°C~125°C
1kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance