12FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Additional Feature :
ZIF
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Published :
Filter Feature :
No
Pitch :
0.020 0.50mm
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Actuator Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Voltage - Rated :
50V
Number of Positions :
12
Actuator Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish :
Tin
Contact Gender :
FEMALE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
RoHS Status :
RoHS Compliant
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Housing Color :
Natural
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
1
IEC Conformance :
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
0.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
500mA
Cable End Type :
Tapered
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Total Number of Contacts :
12
Factory Lead Time :
16 Weeks
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Series :
FLZ
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Mount :
Surface Mount
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Locking Feature :
Slide Lock
Operating Temperature :
-25°C~85°C
JST 12FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
FLZ Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A