1206B224K500CT
Mfr.Part #
1206B224K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.22UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
220nF
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Cut Tape
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
X7R
Surface Mount :
Height :
0.95mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1206B224K500CT
220nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations